Hakkımızda - Gölbelen Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Hakkımızda

Images

Kültür

Köyün Urta taşı diye anılan taşı meşurdur. Bu taş ocaklarda usta ellerce kesildikten sonra ev mimarisinde kullanılır. Çok yumuşak bir taş olmamasına rağmen usta eller onlara istedikleri şekilleri verebilmektedir. Bu taşlarla yapılan evler çok sağlam ve düzgün bir mimariye sahip olur. Şimdilerde bu taşların yerini tuğla aldığından artık pek kullanılmaz olmuştur. Ancak halen bu taşlardan çok ihtişamlı mezar taşları yapılmaktadır.

Coğrafya

Ardahan iline 47 km, Çıldır ilçesine 7 km, Çıldır gölüne 1 km uzaklıktadır. Çıldır tatlı su gölü kışları tamamen donar ve üzerinde araçlar at kızakları gidebilir. Gölde sazan balığı avlanabilir. Yeraltı kaynağı ve nehirlerle beslenir Arpaçay Barajı'na dört mevsim akıntısı vardır.

Ekonomi

Images

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy, Çıldır gölüne çok yakın olmasına rağmen balıkçılıkla uğraşan kimse yoktur. Önceleri tazı ve av köpekleri ile avlanmak köyümüz ilçe genelinde bir simge olmasına rağmen. Şimdilerde avcılıkla uğraşanlar yok denecek kadar azdır.

Altyapı Bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.